default_mobilelogo

Kατεβάστε το Τελικό Πρόγραμμα σε pdf 

18.5.2018

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΜΑΪΟΥ 2018 (Γ.Ν.Θ. "ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ")
  Workshops
09:30-13:30
«Doppler στη Μαιευτική Υπερηχογραφία» (10 Θέσεις)
09:30-10:30 Διαλέξεις
  Πώς εξετάζουμε τη ροή με Doppler: κανόνες, tips & tricks. 
  Ε. Ασημακόπουλος – Α. Σωτηριάδης – Θ. Δαγκλής - Α. Γερεντέ
  Ποιο αγγείο εξετάζουμε, για ποια ένδειξη και τι μετρούμε
  Ε. Ασημακόπουλος – Α. Σωτηριάδης – Θ. Δαγκλής - Α. Γερεντέ
  Εξέλιξη των ευρημάτων Doppler σε ενδομήτρια καθυστέρηση της αύξησης / ενδομήτρια υποξία
  Ε. Ασημακόπουλος – Α. Σωτηριάδης – Θ. Δαγκλής - Α. Γερεντέ
10:30-11:00 Διάλειμμα - Καφές
11:00-11:30 Πρακτική Επίδειξη Doppler
Ε. Ασημακόπουλος – Α. Σωτηριάδης – Θ. Δαγκλής - Α. Γερεντέ
11:30-13:00 Hands On
Ε. Ασημακόπουλος – Α. Σωτηριάδης – Θ. Δαγκλής - Α. Γερεντέ
13:00-13:30 Ερωτήσεις – Συζήτηση - Συμπεράσματα
   
09:30-13:30
«Περινεϊκό Υπερηχογράφημα» (10 Θέσεις)
09:30-10:30 Υπερηχογραφία και Πυελικό Έδαφος
  Θ. Ταντανάσης
  3D/4D απεικόνιση Ανελκτήρα του Πρωκτού και Παθολογικών μορφωμάτων
  Θ. Μίκος
  3D/4D απεικόνιση Ουρήθρας και Σφιγκτήρα του Πρωκτού
  Κ. Πανταζής
10:30-11:00 Διάλειμμα - Καφές
11:00-11:30 Πρακτική Επίδειξη Περινεϊκού Υπερηχογραφήματος
  Θ. Ταντανάσης – Θ. Μίκος – Κ. Πανταζής
11:30-13:00 Hands On
  Θ. Ταντανάσης – Θ. Μίκος – Κ. Πανταζής
13:00-13:30 Ερωτήσεις – Συζήτηση - Συμπεράσματα

* τα ονόματα των προέδρων έχουν τοποθετηθεί κατα αλφαβητική σειρά

19.5.2018

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΜΑΪΟΥ 2018 (THE MET HOTEL)
09:00-09:30 Προσέλευση - Εγγραφές
  Στρογγυλή Τράπεζα I: ΜΑΣΤΟΣ
  Προεδρείο: Α. Αναστασίου - Α. Δημητριάδης - Μ. Μίξιου - Ι. Σώης 
09:30 –  09:50   Μαζικός πληθυσμιακός προληπτικός έλεγχος παθήσεων μαστού
  Γ. Πρατίλας
09:50 -10:10   Κατάταξη απεικονιστικών ευρημάτων κατά BIRADS
  A. Ζαβός
10:10-10:30 Μαστογραφικός έλεγχος, από την πρόληψη στη διάγνωση
  Α. Λευκόπουλος
10:30-10:50 Το υπερηχογράφημα μαστών στον προληπτικό έλεγχο και τη διάγνωση παθήσεων του μαστού
  Κ. Δαδούλη
10:50-11:10 Η σημασία της μαγνητικής τομογραφίας μαστών σήμερα, πολυτέλεια ή απαραίτητο εργαλείο?
  Α. Λευκόπουλος
11:10-11:30 Νεότερες μέθοδοι στην διαγνωστική απεικόνιση του μαστού
  Κ. Δίνας
11:30-11:40 Συζήτηση
11:40-12:10 Διάλειμμα – Καφές
  Στρογγυλή Τράπεζα ΙI: ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ - ΕΦΗΒΕΙΑ
  Προεδρείο: Δ. Βαβίλης - Α. Δαπόντε - Ε. Δεληγεώρογλου - Ε. Παρασκευαΐδης
12:10-12:30 Υπερηχογραφία στην παιδική και εφηβική ηλικία
  Α. Βατοπούλου
12:30-12:50 Φυσιολογικές μεταβολές των έσω γεννητικών οργάνων στην εμμηνόπαυση και στην HRT
  Σ. Καλανταρίδου
12:50-13:10 Βασική υπερηχογραφική διερεύνηση της ακράτειας
  Θ. Μίκος
13:10-13:20 Συζήτηση
13:20-14:30 Διάλειμμα – Καφές
  Στρογγυλή Τράπεζα IΙΙ: IVF
  Προεδρείο: Γ. Γαλάζιος - Σ. Καλανταρίδου - Ι. Μπόντης - Ι. Πράπας 
14:30-14:50 PCOS VS PCOM
  Κ. Νταφόπουλος
14:50-15:10 IDEA Consensus - tips & tricks στην υπερηχογραφική προσέγγιση της ενδομητρίωσης
  Α. Δανιηλίδης
15:10-15:30 Υπερηχογραφική διερεύνηση στην υπογονιμότητα
  Λ. Ζεπειρίδης
15:30-15:50 Παρακολούθηση της πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας
  Ε. Μπίλη
15:50-16:10 Σύνδρομο υπερδιέγερσης ωοθηκών – Παρακολούθηση
  Ε. Κολυμπιανάκης
16:10-16:20
Συζήτηση
  Στρογγυλή Τράπεζα ΙV: ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ 1
  Προεδρείο: Α. Δανιηλίδης - Φ. Καρτσέα - Α. Μαμόπουλος - Γ. Μαυροματίδης
16:20-16:40 Υπερηχογραφικά ευρήματα σε ενδομήτριες λοιμώξεις
  Α. Σωτηριάδης
16:40-17:00 Δίδυμη κύηση: Πώς εξετάζουμε τα δίδυμα και τι προσέχουμε
  Ε. Ασημακόπουλος
17:00-17:20 TTTS και TAPS: Πώς διαγιγνώσκονται και πώς παρακολουθούνται τα σύνδρομα υποκλοπής και αναιμίας - πολυκυτταραιμίας διδύμων
  Μ. Ελευθεριάδης
17:20-17:30 Συζήτηση
17:30-18:30 Προεδρείο: Α. Αθανασιάδης - Ε. Ασημακόπουλος - Κ. Δίνας - Γ.  Μακρυδήμας
  Prediction and prevention of preeclampsia
  Κύπρος Νικολαΐδης
18:30-19:30 Χαιρετισμοί
  Έπαινος προς Καθηγητές Ε. Ασημακόπουλο & Θ. Ταντανάση
  Ομιλίες Τιμωμένων Ε. Ασημακόπουλος -  Θ. Ταντανάσης
   
  Στρογγυλή Τράπεζα V: ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ 2
  Προεδρείο: Ε. Ασημακόπουλος - Μ. Ελευθεριάδης - Α. Σωτηριάδης 
19:30-19:50 Παρακολούθηση εμβρύου με αυξημένη αυχενική διαφάνεια και φυσιολογικό καρυότυπο
  Γ. Μακρυδήμας
19:50-20:10 Απλοποιημένη παρακολούθηση Doppler σε μικρό έμβρυο
  Α. Αθανασιάδης
20:10-20:30

Εμβρυϊκές ανωμαλίες που διαγιγνώσκονται ή εξελίσσονται αργότερα στην κύηση

Γ. Δασκαλάκης 

 

20:30-21:00

Συζήτηση

* τα ονόματα των προέδρων έχουν τοποθετηθεί κατα αλφαβητική σειρά

20.5.2018

KYRIAKH 20 ΜΑΪΟΥ 2018 (THE MET HOTEL)
  ΣΥΝΕΔΡΙΑ "HOW TO"
  Προεδρείο:  Α. Λουφόπουλος - Β. Λυμπέρης - Θ. Μίκος - Κ. Νταφόπουλος
09:00-09:20 Υπερηχογράφημα 1ου τριμήνου: Αυχενική διαφάνεια, ανατομία και Doppler
  Χ. Παχούμη
09:20-09:40 3D απεικόνιση μήτρας: Πώς και πότε
  Α. Καραβιδά
09:40-10:00 Ενδομήτριο σε συμπτωματικές και ασυμπτωματικές γυναίκες
  Α. Λυμπέρης
10:00-10:20 Περινεϊκή υπερηχογραφία: Πώς και πότε
  Κ. Πανταζής
10:20-10:40 Υστεροσαλπιγγογραφία
  Α. Δημητριάδης
10:40-11:00 Συζήτηση
11:00-11:30 Διάλειμμα – Καφές
  Στρογγυλή Τράπεζα VI: ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ
  Προεδρείο: Ε. Αθανασίου - Γ. Αντωνάκης - Μ. Πασχόπουλος - Θ. Ταντανάσης
11:30-11:50 Καλοήθης ή κακοήθης μάζα ωοθήκης? Απλοί κανόνες ταξινόμησης.
  Κ. Χατζησταματίου
11:50-12:10 Καρκίνος ωοθηκών σε νέες και μετεμμηνοπαυσιακές γυναίκες: υπάρχει διαφορα στην απεικόνιση;
  Α. Παπανικολάου
12:10-12:30 Ενδομητρίωση και αδενομύωση.
  Γ. Πάντος
12:30-12:50 Δυσλειτουργικές αιμορραγίες της μήτρας - υπερηχογραφική διερεύνηση.
  Θ. Δαγκλής
12:50-13:10 Κύηση αγνώστου εντόπισης: έκτοπη, παλίνδρομη ή αρχόμενη;
  Θ. Θεοδωρίδης
13:10-13:30 Κύηση σε τομή προηγηθείσας καισαρικής.
  Α. Γερεντέ
13:30-13:50 Συζήτηση
13:50-14:00 Συμπεράσματα - Λήξη Συνεδρίου

* τα ονόματα των προέδρων έχουν τοποθετηθεί κατα αλφαβητική σειρά

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

VOYAGER COMPLETE TRAVEL
Agias Sofias 18,54622 , Thessaloniki, GR
Τ: +30 2310 250401
F: +30 2310 250418
E-mail: congress-secretary@voyagertravel.gr
www.voyagertravel.gr

JOIN FACEBOOK EVENT